Novinky

Nové Bentley Continental GT má výkon 771 koní17. Máj 2024

Bentley nedávno ponúkol adieu starému modelu Bentley Continental GT s poslednou čistou verziou V8, Edition 8. O týždeň neskôr už britská luxusná značka predstavuje svoj nový model – aj keď to vyzerá ako faceliftovaná verzia tohto luxusného, športového auta, ktorá bola pôvodne uvedená na trh v roku 2017.

Bez ohľadu na to spoločnosť odhalila prvé obrázky a technické špecifikácie “nového” modelu Continental. Ako sa dalo očakávať, ďalší Continental používa Bentley “Ultra Performance Hybrid” založený na motore V8. Spaľovací motor a elektromotor spolupracujú na kombinovanom výkone 771 koní. Tieto výstupné hodnoty sú ešte vyššie ako ponúka motor W12 namontovaný v Bentley Batur, ktorý môže dať “iba” 740 koní.

Nešpecifikovaná batéria bude mať dostatok šťavy na 80 km dojazdu v cykle WLTP, takže v teste EPA je to o niečo menej. Najvýkonnejšie sériové, luxusné, športové auto Bentley vôbec, dostane riadenie všetkých štyroch kolies a pohon všetkých kolies s vektorovaním krútiaceho momentu. Medzi ďalšie vychytávky patria dvojventilové tlmiče, diferenciál s obmedzeným preklzom a 48-voltová elektrická technológia proti prevráteniu. Tieto vylepšenia premenia nový Continental GT na “najdynamickejšie cestné, luxusné, športové auto Bentley v 105-ročnej histórii spoločnosti”.

Výkonnostné čísla neboli zverejnené, ale mohol by byť ešte rýchlejší ako staré Bentley Continental GT Speed. Zaniknuté kupé poháňané motorom W12 potrebovalo tri a pol sekundy, aby dosiahlo zrýchlenie z 0-100 km/h a malo maximálnu rýchlosť 335 km/h. Keď už hovoríme o 6,0-litrovom motore twin-turbo, výroba končí poslednými príkladmi ultraexkluzívneho modelu Batur. Ak by v budúcnosti prišli nové, luxusné, športové autá Bentley Continental GT Speed, nebudú mať dvanásť valcov.

Hoci hmotnosť nie je špecifikovaná, logika nám hovorí, že je ťažší ako starý model V8 po pridaní hybridnej jednotky. To by však nemalo byť veľkým problémom, pretože Bentley Continental GT je skôr luxusný krížnik než agilné športové auto, ktoré sa pohybuje po trati.

Luxusné, športové autá Bentley Continental GT novej generácie budú predstavené v júni ako kupé, pričom kabriolet bude pravdepodobne čoskoro nasledovať.

zdroj: motor1.com


Mercedes ruší platformu novej generácie pre elektromobily EQS a EQE16. Máj 2024

Mercedes-Benz údajne zrušil platformu novej generácie navrhnutú špeciálne pre nástupcov luxusných, športových automobilov Mercedes-Benz EQS a EQE kvôli slabému predaju modelov súčasnej generácie, uviedla nemecká publikácia Handelsblatt.

Nová platforma s názvom MB.EA Large mala byť uvedená na trh v roku 2028. Jej zrušenie ušetrí Mercedesu odhadovaných 4,3 až 6,5 miliardy dolárov na nákladoch na vývoj a prestavbu, podľa štyroch zasvätených osôb so znalosťami tejto záležitosti.

V minulom roku predal Mercedes-Benz v Spojených štátoch celkovo 43 202 elektromobilov, čo predstavuje zdravý nárast o 248 % v porovnaní s rokom 2022. Toto číslo však nie je ani zďaleka pôsobivé. Rivian, ktorý je stále do značnej miery startupom, porazil Nemcov tým, že v minulom roku dodal niečo vyše 50 000 elektromobilov (vrátane segmentu úžitkových vozidiel).

Okrem toho prvý štvrťrok tohto roka priniesol Mercedesu-Benz pokles predaja Mercedes-Benz na americkom trhu o 4,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo viedlo k iba 8 336 vozidlám.

Platforma EA Large bola jednou z dvoch platform pre elektrické, luxusné, športové autá Mercedes-Benz, druhou je MB.EA Medium, ktorá je stále vo vývoji a bude použitá pre sedan a SUV EQC novej generácie. Alebo trieda C s technológiou EQ, pretože spoločnosť nedávno zmenila štruktúru pomenovania automobilov poháňaných batériami.

To znamená, že nástupcovia súčasných modelov Mercedes-BEnz EQS a EQE, vrátane sedanov a SUV, sú stále veľmi otázne, aj keď na modernizovanej verzii platformy EVA2, ktorá sa v súčasnosti používa pre vlajkové lode spoločnosti EV.

Podľa Autocar bude 400-voltová nabíjacia architektúra vylepšená na 800V systém na nadchádzajúcich luxusných, športových automobiloch Mercedes-Benz EQE a EQS. Batériové články tiež ponúknu viac energie v porovnaní so súčasnými modelmi a elektromotory budú vymenené za efektívnejšie jednotky.

Medzi ďalšie platformy Mercedes-Benz, ktoré sú stále vo vývoji, patrí platforma MMA, určená pre elektrické aj spaľovacie kompaktné modely ako CLA, GLA a GLB, MB.AMG pre luxusné, športové autá a MB.Dodávkové vozidlo pre úžitkové vozidlá.

Najnovšia zmena v plánoch nemeckej spoločnosti pre elektrické vozidlá prichádza po odložení jej cieľa dosiahnuť 50% podiel elektrifikovaných vozidiel od roku 2025 do roku 2030. Mercedes-Benz tiež zrušil plány predávať na niektorých trhoch do roku 2030 iba elektromobily.

zdroj: motor1.com


Lamborghini ponúka vinylovú platňu so zvukmi motorov V1215. Máj 2024

Odveká debata medzi vinylom verzus digitálom je nekonečná. Niektorí ľudia prisahajú, že teplé, analógové zvuky nahrávky sú lepšie ako počítačom zaznamenaná stopa. Bez ohľadu na to, na ktorej strane ste, musíte uznať, že vinylová platňa kričiaceho motora V12 z luxusného, športového auta Lamborghini Revuelto znie ako celkom skvelý nápad.

Vďaka spolupráci medzi Lamborghini a Technics takýto záznam teraz existuje. Vychutnajte si SL-1200M7B – nový gramofón vyrobený spoločnosťou Technics a vybavený štýlom Lamborghini. Moderný motív automobilky s motívom Y je prezentovaný buď v červenej, žltej alebo zelenej farbe a slipmat nesie výrazné logo Lamborghini. Značku Lamborghini nájdete aj pod ovládacími prvkami vpravo, vedľa štandardného loga Technics.

Špeciálny zvuk, ktorý prichádza s každým SL-1200M7B, je tu pravdepodobne zaujímavejší. Na vinyle sú nalisované zvuky motora V12 zo šiestich luxusných, športových automobilov Lamborghini, počnúc v prvých dňoch s modelom 400GT. Miura V12 je tam, spolu s 455-koňovým 5,2-litrovým dvanásťvalcovým motorom z 25. výročia Countach. Blížiac sa k modernej ére, 6,0-litrový motor Diablo pridáva svoju melódiu do soundtracku. Koncert uzatvárajú Murcielago a Revuelto V12. Nahrávka je vytlačená štylizovanou verziou kolesa Revuelto a je dodávaná v špeciálnom kryte s viacerými značkami Technics a Lamborghini.

Neexistuje žiadne slovo o tom, koľko bude tento gramofón s tematikou Lamborghini stáť. Samotný model je založený na Technics SL-1200MK7, ktorý sa predáva za približne 1 100 dolárov. Pridajte vkus Lamborghini a nahrávku plnú zvukov V12 a je bezpečné predpokladať, že cena bude mierne vyššia.

Nie je tiež jasné, koľko ich bude vyrobených, ale toto je položka s obmedzeným počtom. Podľa oznámenia Lamborghini sa objednávky otvárajú 9. mája a gramofón bude ponúkaný až do konca júna.

zdroj: motor1.com


Ferrari nebude v dohľadnej dobe preplňovať motor V1214. Máj 2024

Nový motor Ferrari V12 tak skoro nedostane preplňovanie. Šéf vývoja produktov spoločnosti Gianmaria Fulgenzi povedal, že preplňovanie motora turbodúchadlom “nie je v mojej mysli”.

Pre Autocar povedal, že Ferrari používa turbodúchadlá, keď musí zmenšiť motor pri zachovaní výkonu. Atmosférický motor V12 poháňajúci luxusné, športové autá Ferrari 12Cilindri, nástupca modelu Ferrari 812 Superfast, sa nezmenšil a jeho zdvihový objem 6,5 litra teraz v novom superšporte predstavuje výkon 830 konských síl.

Ferrari vynaložilo veľa peňazí, aby zaručilo, že motor bude spĺňať emisné predpisy Euro6e bez ohrozenia výkonu, a fungovalo to. Nové Ferrari 12Cilindri môže dosiahnuť zrýchlenie z 0-100 km/h za 2.9 sekundy a 200 km/h za 7.9, zatiaľ čo je na ceste k maximálnej rýchlosti 340 km/h. Fulgenzi povedal pre Autocar, že motor V12 bol atmosférický “z mnohých dôvodov”.

“V12 je prirodzený,” povedal. “Je to niečo, čo vytvára emócie, zvuk a zrýchlenie z nízkych otáčok na maximálne otáčky. To je produkt, ktorý sme chceli dodať.”

Nový motor V12 je podobný motoru vo Ferrari 812 Competizione. Motor pre luxusné, športové autá Ferrari 12Cilindri však dokáže upraviť svoju krivku krútiaceho momentu na treťom a štvrtom prevodovom stupni pomocou systému nazvaného “Adaptive Torque Shaping”. Osemstupňová dvojspojková prevodovka smeruje výkon na zadné kolesá.

Ferrari čelí vážnym protivetrom pre svoju identitu. Výrobcovia automobilov museli zmenšiť motory, aby znížili emisie, a Ferrari sa tomu zatiaľ vyhýba s motorom V12. Vlády na celom svete však zavádzajú prísne termíny, ktoré zakazujú predaj automobilov so spaľovacím motorom a regulačné orgány budú dovtedy naďalej požadovať čistejšie a účinnejšie motory.

zdroj: motor1.com


Začína predaj nových modelov Mercedes-AMG E 53 HYBRID 4MATIC+13. Máj 2024

Odteraz si môžu zákazníci objednať nové, luxusné, športové autá Mercedes-AMG E 53 HYBRID 4MATIC+ ako sedan a kombi (kombinovaná vážená energetická spotreba: 26,7 – 24,1 kWh/100 km plus 1,1 – 0,8 l/100 km | kombinovaná spotreba paliva s vybitým akumulátorom: 9,5 – 8,6 l/100 km | kombinované vážené emisie CO₂: 24 – 19 g/km |  ). Predajná cena za sedan začína na 111 600 eur s DPH, za kombi na 114 120 eur s DPH. Oba modely s hybridným pohonom dobíjateľným zo siete kombinujú výrazný výkon a jazdnú dynamiku s veľkým elektrickým dojazdom.

Sériovou súčasťou výbavy sedanu a kombi je prevodovka AMG SPEEDSHIFT TCT 9G, aktívne riadenie zadnej nápravy a podvozok AMG RIDE CONTROL s oceľovými pružinami a adaptívnym nastaviteľným tlmením. Bez príplatku sú dostupné jednovrstvové laky vo farbe polárna biela a čierna. To platí aj pre metalické odtiene vo farbách obsidiánová čierna, strieborná high‑tech, zelenostrieborná, grafitová sivá, zamatová hnedá a nautická modrá.

Interiér obsahuje podsvietený ozdobný prvok špecifický pre luxusné, športové autá Mercedes-AMG E 53 HYBRID vo vyhotovení sivé jaseňové drevo s otvorenými pórmi a logom AMG . Multimediálny systém MBUX ponúka zobrazenia a funkcie špecifické pre AMG, ako aj prídavný obsah ponúk exkluzívny pre AMG. Súčasťou sériovej výbavy sú elektricky nastaviteľné športové sedadlá AMG. Sedadlá sú potiahnuté  imitáciou kože ARTICO/mikrovláknom MICROCUT s červenými kontrastnými ozdobnými švami a majú jedinečné grafické stvárnenie, ktoré je špecifické pre AMG. Voliteľne si možno objednať elektricky nastaviteľné sedadlá AMG Performance. Súčasťou sériovej výbavy je aj volant AMG Performance v koži napa s tlačidlami AMG na volante.

Nový model Mercedes-AMG E 53 HYBRID 4MATIC+ si možno počas prvého roka od uvedenia na trh objednať v exkluzívnom vyhotovení Edition 1. Pri exteriérových farbách si záujemcovia môžu vybrať z farieb alpínska sivá MANUFAKTUR  jednovrstvový lak  alebo na želanie opalitová biela MANUFAKTUR magno. Fólie s ozdobnými pruhmi v čiernej farbe vizuálne predlžujú bočné časti vozidla. 21-palcové kované disky AMG s dizajnom krížových lúčov sú nalakované matným čiernym lakom a zvýraznené ráfikmi kolies osústruženými do leskla. Na krytoch nábojov kolies je vo vavrínovom venci emblém Edition. S tmavým vzhľadom ladia aj načierno nalakované brzdové strmene s bielymi logami AMG.

Súčasťou výbavy je taktiež balík AMG Night a balík AMG Night II. Prvky ako predný rozdeľovač prúdenia, ako aj ozdobné lišty línie bokov a línie okien sú vyhotovené vo vysokolesklej čiernej farbe. Spolu s vysokolesklými čiernymi dvojitými koncovkami výfuku vytvárajú výrazné kontrasty. Súčasne treba spomenúť aj tepelnoizolačné tmavo tónované sklá zadného okna a zadných bočných okien. Balík AMG Night II obsahuje prvky v čiernej chrómovej farbe, konkrétne výstuhy a lemovanie obloženia chladiča, ako aj ozdobné prvky a označenia na predných blatníkoch. Okrem toho sú v čiernej chrómovej farbe vyhotovené kľučky dverí, ozdobná lišta na zadných výklopných dverách, označenie typu a hviezda Mercedes v zadnej časti vozidla.

Exteriérový balík uhlíkových vlákien AMG II umocňuje dynamický vizuálny dojem. Telesá vonkajších zrkadiel sú vyhotovené so vzhľadom uhlíkových vlákien. Odtrhová hrana na veku batožinového priestoru je v prípade sedanu z uhlíkových vlákien. Na špeciálny status edície Edition 1 poukazuje aj veko palivovej nádrže AMG v striebornej chrómovej farbe s nápisom AMG.

Pre interiér je charakteristický kontrast čiernej a žltej farby. Sedadlá AMG Performance sú veľmi elegantné vďaka čalúneniu z čiernej kože napa so žltým ozdobným prešívaním a nápisom Edition 1 na predných opierkach hlavy. Aj ony nadväzujú na športový vzhľad, rovnako ako bezpečnostné pásy v žltej farbe a exkluzívne ozdobné prvky AMG z uhlíkových vlákien so žltým vláknom. S nimi je dokonale zladený volant AMG Performance potiahnutý kožou napa/mikrovláknom MICROCUT so žltým ozdobným švom a nástupné lišty AMG s nažlto osvetleným nápisom AMG. Poslednými prvkami sú exkluzívna gravúra Edition 1 na stredovej konzole, ako aj špecifické podlahové rohože AMG so žltým ozdobným prešívaním a označením Edition 1. Súčasťou sériovej výbavy je aj superobrazovka MBUX spolu s obrazovkou spolujazdca.

Na ochranu hodnotného luxusného, športového auta každý zákazník získa na mieru vyhotovenú interiérovú autoplachtu AMG s logom Edition 1. Svojou priedušnou vonkajšou vrstvou z pevnej tkaniny zo syntetických vlákien a flanelovou antistatickou vnútornou vrstvou chráni vozidlo v garáži pred prachom a škrabancami.

Rovnako je súčasťou výbavy balík AMG DYNAMIC PLUS. Spája početné vysokovýkonné komponenty pre ešte vyššiu mieru jazdnej dynamiky. Ešte vyššia miera jazdnej dynamiky vďaka balíku AMG DYNAMIC PLUS. Balík AMG DYNAMIC PLUS sa dodáva aj samostatne a nezávisle od edície Edition 1.

Kombinácia 3,0-litrového radového šesťvalcového motora a elektrického synchrónneho stroja s permanentnými magnetmi generuje maximálny systémový výkon 430 kW (585 k) [s funkciou PRETEKÁRSKY ŠTART: 450 kW/612 k] a maximálny systémový krútiaci moment 750 Nm. Hodnoty jazdného výkonu sú adekvátne dynamické: zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 3,8 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 280 km/h. Čisto elektrický pohon umožňuje dosiahnuť rýchlosť maximálne 140 km/h. Elektrický stroj s výkonom 120 kW je z dôvodu úspory miesta integrovaný do prevodovky AMG SPEEDSHIFT TCT 9G. Maximálny krútiaci moment elektrického stroja na úrovni 480 Nm je k dispozícii od prvej otáčky a už pri rozjazde sa stará sa o vysokú agilnosť.


Nový motor V16 od Bugatti bude atmosférický12. Máj 2024

Bugatti postupne vyraďuje svoj ikonický motor W16. Ale nebojte sa, nový motor V16 hneď za rohom. Ďalšie luxusné, športové auto Bugatti príde v júni s masívnym pohonným ústrojenstvom bez nútenej indukcie. Objavili sa nové podrobnosti o šestnásťvalcovom monštre.

Generálny riaditeľ spoločnosti Bugatti-Rimac Mate Rimac sa tento týždeň podelil o niektoré predbežné podrobnosti počas konferencie Future of the Car Summit v Londýne. 36-ročný chorvátsky inžinier a podnikateľ prezradil, že motor V16 úplne vynechá preplňovanie turbodúchadlom. Je to významný odklon od toho čo ponúkali luxusné, športové autá Bugatti Chiron a Veyron, ako aj legendárne Bugatti EB110 pred nimi. Všetky tri tieto luxusné, športové autá používali štvorité turbo nastavenie.

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Rimac Group, ktorá vlastní 55% Bugatti Rimac, odhalil, že nový motor V16 bude merať neuveriteľných 100 cm. Vďaka tomu bude takmer o 40 cm dlhší ako odchádzajúci motor W16. Ten bude postupne ukončený po ukončení výroby roadstera Mistral a okruhového Bolide. Novo vyvinutý motor už bol potvrdený ako hybridný.

Náhrada Bugatti Chiron zvládne zrýchlenie z 0-100 km/h asi za dve sekundy a 200 km/h za menej ako päť. Z 0-300 km/h to bude trvať menej ako desať sekúnd a zrýchenie z 0-400 km/h môže byť dokončené za menej ako 25 sekúnd. Maximálna rýchlosť bude elektronicky obmedzené na 450 km/h.

Ak je správa presná, do výroby sa dostane len 250 kusov. Ako osvieženie, Veyron bol obmedzený na 450 kusov, zatiaľ čo Chiron sa vyrába v 500 exemplároch. Hoci sa odhalenie uskutoční budúci mesiac, dodávky zákazníkom sa zrejme nezačnú skôr ako v roku 2026. Cena? Najmenej 3,6 milióna EUR.

zdroj: motor1.com


Koncept superšportu Alpine dostal vodíkový spaľovací motor11. Máj 2024

Niektoré automobilky sú neoblomné, že spaľovací motor stojí za záchranu. Toyota verí, že sa to dá dosiahnuť tým, že spaľovací motor bude spaľovať vodík namiesto fosílnych palív. Luxusné, športové autá Porsche a Lamborghini si myslia, že odpoveďou by mohli byť syntetické palivá. Výkonná značka Renaultu Alpine je na tímovom vodíku a tento Alpenglow Hy4 je dôkazom koncepcie.

Hy4, evolúcia statického konceptu Alpenglow 2022, je bežiaci prototyp. Rozkýva preplňovaný 2,0-litrový motor s výkonom 340 koní. Štvorvalcový motor dosahuje otáčky 7 000 ot./min. a napája sa z troch vodíkových nádrží, z ktorých každá nesie 4,6 libry vodíka pri tlaku 700 barov. Výstup je odvádzaný na cestu prostredníctvom sekvenčného prenosu.

Ak sa vám zdá, že štvorvalec nie je ohromujúci, Alpine pracuje na väčšom motore. Prichádza úplne nový motor V6 vyvinutý úplne interne špeciálne pre vodíkové aplikácie. Nasledujúci variant Alpenglow, pravdepodobne nazývaný Hy6, bude mať premiéru koncom roka 2024. Medzitým sa Hy4 chystá vyraziť na trať.

Svoju verejnú premiéru absolvuje počas šesťhodinových vytrvalostných pretekov v Spa-Francorchamps v rámci sezóny FIA WEC 2024. Potom zamieri do Francúzska, kde sa zúčastní pretekov 24 hodín Le Mans, ktoré sú naplánované na 14. až 15. júna.

Hy4 nie je reálnym obrazom pôvodného konceptu Alpenglow, pretože Alpine vylepšil karosériu. Má upravenú štruktúru nárazu, aby sa do nej zmestila dvojmiestna kabína, zatiaľ čo vodíkové nádrže sú zabudované do bočných podložiek. Je tiež o niečo vyšší ako predtým a má prepracovaný aerodynamický balík, zvýraznený novou strešnou lopatkou.

Zatiaľ čo Hy4 je traťový stroj, Alpine verí, že technológia pohonu má zmysel aj pre luxusne, športové autá pre bežnú premávku. Francúzska špecializovaná značka zachádza až tak ďaleko, že hovorí, že spaľovací motor poháňaný vodíkom predstavuje “mimoriadne sľubné riešenie pre použitie na cestách”.

Myšlienka úpravy spaľovacieho motora tak, aby fungoval na vodík, je oveľa staršia ako experimenty spoločnosti Toyota s modelmi GR Yaris a GR Corolla. BMW malo v roku 2005 motor V12 pre radu 7 s 6,0-litrovým agregátom poháňaným vodíkom. Ak ideme ešte ďalej v čase, nemecká luxusná značka vyvinula sériu 5 (E12), ktorá bola poháňaná kvapalným vodíkom koncom 70tých rokov.

zdroj: motor1.com


Klasický benzínový motor V8 od Bentley je takmer mŕtvy10. Máj 2024

Nielen, že Bentley končí čas s úctyhodným motorom W12, ale tiež signalizuje začiatok konca pre benzínový motor V8. Nová zostava Edition 8 zahŕňa luxusné, športové autá Continental GT, Continental GT Cabrio a Flying Spur ako posledné svojho druhu s benzínovým motorom V8. Benzínový motor V8 bude pokračovať v Bentayge. Nie je však jasné, ako dlho.

Bentley tvrdí, že Edition 8 bola špeciálne vytvorená pre severoamerický trh, ale tri luxusné, športové autá tiež strácajú svoje nastavenia motora V8 iba na benzín na iných trhoch. Veľká Británia, Európa, Blízky východ a Afrika tiež ponúkajú koniec klasického twin-turbo motora o objeme 4.0 litra bez hybridnej pomoci. Ďalšie trhy budú nasledovať. V podstate je teraz naposledy možné si objednať luxusné, športové autá Bentley Continental GT/GTC alebo Flying Spur, ktoré sa vyhýbajú elektrifikácii motora V8.

Trio Edition 8 je k dispozícii vo viac ako 60 farbách prostredníctvom zákazkovej divízie Mulliner. Tieto luxusné, športové autá sa dodávajú s 22-palcovými originál kolesami v päť- alebo desaťlúčovom dizajne a samonivelačnými stredovými krytmi. Bentley hovorí, že ide o najviac “bohato vybavené” verzie, doplnené o leštený uzáver palivovej nádrže podobný drahokamu. Ultraluxusná britská značka pridáva špeciálny znak na blatníky modelov Continental a zadný stĺpik Flying Spur.

Rovnaký motív zdobí aj bočné prahy a operadlá sedadiel, kde je vyšité logo. Tento elegantný vzor Palm Fluting na sedadlách nie je nový, ale doteraz nebol ponúkaný na “mainstreamovom” Bentley, za predpokladu, že niečo také existuje. Dodávky zákazníkom Edition 8 začínajú okamžite.

Bentley vyrobil viac ako 53 000 vozidiel Continental GT/GTC a Flying Spur od uvedenia súčasnej generácie 4,0-litrového motora V8 na trh v roku 2012. Spoločnosť so sídlom v Crewe však vyrába V8 od roku 1959, kedy vyšiel S2. Čo bude nasledovať? ”Ultra Performance Hybrid”, ktorý bol oznámený začiatkom tohto týždňa. Je to nový motor V8 s hybridnou asistenciou a kombinovaným výkonom, ktorý prekročil výkon 740 koní.

Bentley Flying Spur a Bentayga už ponúkajú hybridnú pohonnú jednotku založenú na menších motoroch V6. Sedan dostane 2,9-litrovú jednotku, zatiaľ čo SUV používa o niečo väčší 3,0-litrový motor. Bentley spomína, že luxusné, športové autá Bentley Continental GT a GT Cabrio budú tiež elektrifikované koncom tohto roka, pravdepodobne s novým Ultra Performance Hybrid.

zdroj: motor1.com


Podľa Rimac, zákazníci superšportov už nechcú čisté elektromobily9. Máj 2024

Túžba po elektrických, luxusných, športových autách už klesá. Generálny riaditeľ Rimac Mate Rimac tento týždeň povedal, že kupujúci na vyššej úrovni trhu sa chcú odlíšiť, keď sa elektromobily stanú hlavným prúdom. Chcú spaľovacie motory a analógový pocit, nie to, čo kupujú masy.

Mate Rimac počas tohto týždňového summitu Financial Times Future of the Car Summit poznamenal, že od roku 2017, keď Rimac začal vyvíjať luxusné, športové autá Rimac Nevera, sa veľa zmenilo. Zatiaľ čo predaj elektromobilov sa spomaľuje, spotrebitelia na celom svete majú prístup k oveľa dostupnejším možnostiam ako pred niekoľkými rokmi.

Vlády zaviedli prísne predpisy na urýchlenie prijatia elektromobilov a niekoľko výrobcov automobilov sa už zaviazalo, že do konkrétneho dátumu budú predávať iba elektromobily. Niektorí sú však otvorení zmene týchto plánov. Tieto sily na nás “tlačia veci, ktoré nechceme” a ľudia sú tým “trochu odpudzovaní,” povedal Mate, čo vedie k poklesu dopytu po špičkových elektromobiloch, čo ovplyvňuje jeho značku.

Elektrické, luxusné, športové autá Rimac Nevera sú stále na predaj. Spoločnosť už dodala zákazníkom viac ako 50 automobilov, ale plánovala ich celkovo vyrobiť 150. Klesajúci dopyt a posun spotrebiteľských trendov znamenajú, že nástupca Nevera by mohol mať nejakú formu spaľovacieho výkonu, naznačuje Rimac. “Rimac nie je výlučne elektrický; Robí to, čo je v tom čase najvzrušujúcejšie,” povedal.

Čistý elektromobil to nevyrieši, ale silný hybrid, čo môže byť jedným z dôvodov, prečo nástupca Bugatti Chiron dostáva tento divoký hybridný motor V16. Mate v roku 2022 prezradil, že dva roky pred zlúčením s Bugatti už Rimac začal vyvíjať spaľovací motor.

zdroj: motor1.com


Pirelli vyrába nové pneumatiky pre Ferrari Enzo8. Máj 2024

Výroba nových pneumatík pre staršie luxusné, športové autá je ťažšia, ako by ste si mysleli. Pre optimálny výkon chcete použiť vzory dezénu a konštrukčné metódy, podľa ktorých bolo auto pôvodne navrhnuté, a pre dizajn chcete, aby bol vzhľad čo najbližšie k základu. Moderné zmesi však prinášajú obrovské zlepšenia v oblasti bezpečnosti, ovládania a kvality jazdy. Ideálne je kombinovať oldschoolový vzhľad a konštrukciu s modernou gumou. Pirelli oznámilo, že vyrába takúto pneumatiku pre luxusné, športové autá Ferrari Enzo.

Aj keď je ťažké označiť Ferrari Enzo ako “staré auto”, superšport s motorom V12 bol uvedený na trh pred viac ako 20 rokmi. Nové pneumatiky Pirelli P Zero Corsa System pre Enzo sa dodávajú vo veľkosti OEM – 245/35 ZR19 vpredu, 345/35 ZR19 vzadu – a vyzerajú úplne rovnako ako pneumatiky na pôvodnom vozidle. Ale toto je v skutočnosti nová pneumatika, vyvinutá v spolupráci Pirelli a Ferrari.

Vývoj a výroba novej pneumatiky je obrovský záväzok, najmä ak sa bude vyrábať len v malých množstvách. Ferrari vyrobilo iba 399 exemplárov modelu Enzo, takže trh s týmito pneumatikami je minimálny.

Pirelli vyrába množstvo nových pneumatík pre staré luxusné, športové autá ako súčasť svojho programu Collezione. Môžete získať nové CN36 so šírkou 185 pre váš skorý model Porsche 911 alebo bláznivo široké Cinturato P7 pre váš Countach Quattrovalvole. (Michelin má tiež podobný program.) Pirelli už vyrobilo nové, starodávne pneumatiky pre luxusné, športové autá Ferrari F40 a F50 a ako súčasť tejto novej spolupráce im Ferrari dalo svoje oficiálne požehnanie. Obe spoločnosti tiež oznámili nadchádzajúcu pneumatiku pre 288 GTO, Cinturato P7 v nezvyčajnom rozmere 225/50R16 vpredu, 265/50R16 vzadu.

Pirelli ani Ferrari neoznámili ceny ani dátum dostupnosti pneumatík pre luxusné, športové autá Ferrari Enzo. Predstavujeme si, že budú drahé, ale ak si môžete dovoliť Ferrari Enzo, nemal by to byť problém.

zdroj: motor1.com