Novinky

Nový Mercedes SL chce nadviazať na ducha legendy Gullwing15. Január 2019

Veľa ľudí považuje legendárny Mercedes 300 SL Gullwing za najkrajšie auto, aké bolo kedy vyrobené. Ohromujúce kupé síce nemá svojho moderného nástupcu, ale jeho duch by mal ožiť v novej generácii luxusného, športového auta Mercedes SL (2020).

Hlavný konštruktér Mercedes Gorden Wagener pre CarAdvice povedal, že nový Mercedes SL bude skutočným, ohromným autom a jeho budúcnosť ako zástupcu Grand Tourer je veľmi, veľmi jasná. Wagener považuje pôvodný Mercedes 300 SL Gullwing za najkrajšie auto na svete a to je dôvod, prečo sa pokúsi ukázať v novom SL ducha tejto legendy.

Výrobná verzia nového Mercedesu SL neprinesie vyklápacie dvere ako Gullwing. Tie boli naposledy použité u luxusného, športového auta Mercedes SLS AMG Black Series. Nová generácia Mercedes SL nebude nový Gullwing v modernom kabáte a auto ani nebude mať retro inšpirovaný dizajn. Nový Mercedes SL ale dostane DNA a ducha legendárneho Gullwing.

V tomto momente nie je známy presný termín predstavenia nového Mercedesu SL, každopádne sa predpokladá, že nová generácia tohto luxusného, športového auta by mala prísť v roku 2020. Model by mal byť postavený na hliníkovej platforme, tak ako aj nová generácia AMG GT. Hovorí sa o tom, že Mercedes pracuje na usporiadaní sedadiel 2+2, elektrifikovaných motoroch V6 a V8 a tiež pohone 4MATIC. Mercedes už oznámil, že motor V12 bude v budúcnosti vyhradený len pre luxusné, športové autá Maybach, takže sa zdá nepravdepodobné, že uvidíme nové SL 65.

zdroj: motor1.com


Mercedes-Benz A získal päť hviezdičiek od Euro NCAP14. Január 2019

Nový Mercedes-Benz A zvládol nárazové skúšky s vynikajúcimi výsledkami. Vďaka tomu získala Trieda A najlepšie hodnotenie, päť hviezdičiek a stala sa lídrom v segmente malých rodinných vozidiel. „Toto hodnotenie od Euro NCAP je uznaním úrovne bezpečnosti našich luxusných, športových automobilov, z čoho máme patričnú radosť,“ dodal Prof. Dr. Rodolfo Schöneburg, vedúci pasívnej bezpečnosti a funkcií vozidiel divízie Mercedes-Benz Cars. „Štandardizované nárazové skúšky však predstavujú len časť z reálneho priebehu nehôd na cestách. Mercedes-Benz preto navrhuje všetky svoje konštrukčné rady s ohľadom na približne 40 rôznych situácií, ktoré môžu nastať pri nehode.“

Nový Mercedes-Benz A je vzorom v oblasti aktívnej i pasívnej bezpečnosti. Do návrhu štruktúr vozidla boli zahrnuté aj poznatky z reálneho priebehu nehôd. Jadrom bezpečnostného dimenzovania karosérie je vysokostabilný bezpečnostný rám priestoru pre cestujúcich, ku stabilite ktorého prispieva použitie oceľových plechov s vysokou a najvyššou pevnosťou ako aj plechov tvrdených tlakom.

Nová Trieda A má k dispozícii najnovšie asistenčné jazdné systémy s kooperatívnou podporou vodiča vďaka rozsahom funkcií z luxusného, športového auta Mercedes-Benz S ponúka v oblasti aktívnej bezpečnosti najvyššiu úroveň v segmente. Mercedes-Benz A dokáže v určitých situáciách prvýkrát jazdiť čiastočne automatizovane. Má presný prehľad o dopravnom dianí: zlepšené kamerové a radarové systémy dokážu predvídať na veľkú vzdialenosť. Využíva kartografické a navigačné dát a dokáže predvídavo a komfortne prispôsobiť rýchlosť jazdy napr. pred zákrutami, križovatkami alebo kruhovými objazdmi. Sériovo disponuje aj rozšíreným aktívnym asistentom brzdenia, ktorý v závislosti od situácie účinne pomôže zmierniť závažnosť nehôd alebo dokonca úplne zabrániť nehodám s pomalšie idúcimi vozidlami vpredu, s brzdiacimi alebo stojacimi vozidlami, ako aj s križujúcimi chodcami a cyklistami.


Ani jeden Rolls-Royce Cullinan nebol predaný v základnej výbave13. Január 2019

Ak máte finančné možnosti na kúpu luxusného, športového auta Rolls-Royce Cullinan (+-300.000 EUR), máte veľa možností ako toto SUV nad rámec základnej výbavy vylepšiť. Nakoniec by asi bolo dosť trápne, keby mal niekto iný úplne rovnaké auto ako vy.

Podľa Bloomber, zákazníci Rolls-Royce Cullinan (všeobecne zákazníci Rolls-Royce) svoje luxusné, športové auto významne vylepšujú. V skutočnosti ani jeden luxusný, športový crossover Cullinan nebol predaný v základnej výbave. Nie je to prekvapenie, keďže Rolls-Royce ponúka veľmi širokú škálu doplnkovej výbavy. Stačí si priplatiť a zákazník dostane napr. pozlátenú sošku Spirit of Ecstasy, reliéfny dverový panel alebo dvojicu sedadiel v zadnej časti batožinového priestoru. K tomu samozrejme treba pripočítať nekonečnú škálu farebných kombinácii exteriéru a tiež množstvo kombinácii interiéru a dreveného obloženia.

Samotná individualizácia zákazníkov je pre Rolls-Royce veľmi výhodná, keďže podľa Bloomberg, tak automobilka vo všeobecnosti u svojich luxusných, športových automobilov získava takmer 40% navýšenie predajnej ceny. Rolls-Royce aj preto najalo pre svoje oddelenie individualizácie ďalších 100 zamestnancov, aby tak pokrylo silný dopyt po týchto vylepšeniach.

zdroj: motor1.com


Elektrický superšport Audi PB18 E-Tron príde v sérii 50 kusov12. Január 2019

Ohromujúce, luxusné, športové auto Audi PB18 e-tron koncept, ktoré malo svoju premiéru v Monterey Week Car v roku 2018, dostalo zelenú. Šéf Audi Global Bram Schot v rozhovore pre Autoweek potvrdil, že elektrický superšport by sa mal objaviť niekedy v budúcom roku, prípadne v tom ďalšom, ale len v obmedzenej sérii 50 kusov.

Podrobnosti o aute sú veľmi malé. Koncept Audi PB-18 e-tron ale poháňajú elektromotory s výkonom až 764 HP a krútiaci moment 830 Nm. Koncept tohto luxusného, športového auta údajne dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za približne 2 sekundy.

Pokiaľ ide o dojazd vozidla, Audi sľubuje pevnú batériu s kapacitou 95kWh. Dojazd na jedno nabitie by mal byť odhadom okolo 500 km. S nabíjacím systémom 800 V budú batérie údajne nabité už za 15 minút a to aj s možnosťou bezdrôtového nabíjania.

Koncept luxusného, športového auta Audi PB-18 e-tron mal vymeniteľnú polohu sedadiel. Podobne ako legendárny McLaren F1, aj tento model má volant v strede, ale na rozdiel od McLarenu je možné s ním posúvať vpravo alebo vľavo, v závislosti na preferenciách šoféra. Nie je jasné, čo táto technológia bude prenesená aj do výrobnej verzie, každopádne isté je, že model bude vyzerať skvele.

Cena a ani presný termín predaja tohto luxusného, športového auta zatiaľ nie sú jasné. Každopádne na základe relatívne dobre pripraveného konceptu sa zdá, že výrobný model nebude ďaleko.

zdroj: motor1.com


Rekordný predaj Porsche v r. 2018 ťahali luxusné, športové SUV11. Január 2019

porsche-911-carrera-992-2019-7Veľa výrobcov luxusných, športových automobilov hlási rekordné predaj za rok 2018. Medzi tieto automobilky patrí aj Porsche, ktoré s potešením oznamuje, že v minulom roku predalo po celom svete 256.255 vozidiel. V histórii Porsche je to rekordný počet.

Rast predaja luxusných, športových automobilov Porsche bol ovplyvnený hlavne úspechom modelov SUV. Najpredávanejším modelom v roku 2018 bol crossover Porsche Macan (86.031 ks) za ktorým nasledovalo Porsche Cayenne (71.458 ks). Nové Porsche Panamera zaznamenalo najsilnejší medziročný nárast o 38%, keď sa predalo 38.443 kusov tohto luxusného, športového auta. Dvojciferný nárast nastal aj u vlajkovej lode Porsche, modelu 911, ktoré v roku 2018 stúplo o 10%, pričom sa predalo 35.573 kusov.

Šéf Porsche Detlev von Platen k tomu hovorí: ´´Potenciál Porsche 911 je silnejší ako kedykoľvek predtým. Nedávno sme na autosalóne v Los Angeles predstavili nové Porsche 911, a aj tak sa táto ikona luxusných, športových automobilov predávala lepšie ako v roku 2017.´´

Najväčším a najdôležitejším trhom Porsche sa stala Čína, ktorá zvýšila svoj predaj o 12%, pričom sa tu v roku 2018 predalo 80.108 luxusných, športových automobilov Porsche. Za Čínou nasleduje USA, kde vzrástli predaje o 3% a kde sa predalo 57.202 vozidiel. Európa bola v roku 2018 najviac trpiacim trhom, pričom predaje klesli o 4% na 77.216 vozidiel. Je to v dôsledku zavedenia nových emisných noriem a tiež rozhodnutím Porsche z februára minulého roka o ukončení ponuky dieselových modelov.

zdroj: motor1.com


Nové Porsche 911 Cabrio debutuje s výkonom 443 koní10. Január 2019

Automobilka Porsche predstavila novú generáciu luxusného, športového auta Porsche 911 ešte minulý rok v novembri na autosalóne v Los Angeles, kde ukázala model Carrera S a Carrera 4S. Teraz Porsche prichádza z otvorenou verziou Porsche 911 Cabrio.

Nový kabriolet Porsche Carrera S a Carrera 4S má pod kapotou rovnaký motor ako kupé, t.j. biturbo motor V6 o objeme 3.0 litra. Ten ponúka výkon 443 HP a je prenášaný cez dvojspojkovú prevodovku. Luxusné, športové autá Porsche 911 Cabrio ponúkajú tiež aktívne bezpečnostné systémy, nočné videnie a ďalšiu výbavu zhodnú z modelom kupé.

Kde sa kabriolet a kupé líši, je samozrejme látková strecha. Porsche sľubuje rýchlejšie zloženie a rozloženie strechy (12 sekúnd) a to až do rýchlosti 50 km/h.

Luxusné, športové autá Porsche 911 vo verzii kabriolet sú o niečo pomalšie, ako verzia kupé. Najpomalšie Porsche Carrera S Cabrio s vybavením Chrono dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za 3.7 sekundy. Verzia s pohonom všetkých štyroch kolies je o 0.1 sekundy rýchlejšia.

zdroj: motor1.com


Nové kupé Mercedes-Benz CLA9. Január 2019

Nové kupé Mercedes-Benz CLA zažilo svetovú premiéru začiatkom januára na výstave CES v americkom Las Vegas. Je nielen najemocionálnejším vozidlom svojej triedy, ale aj najinteligentnejším: ponúka množstvo inteligentných riešení od interiérového asistenta MBUX, cez rozšírenú realitu v rámci navigácie a pochopenia nepriamych hlasových príkazov až po funkciu KOUČ ENERGIZING. Novinka má k dispozícii najnovšie asistenčné jazdné systémy s kooperatívnou podporou vodiča vďaka rozsahom funkcií z luxusného, športového auta Mercedes-Benz S a ponúka v oblasti aktívnej bezpečnosti najvyššiu úroveň v segmente. Mercedes-Benz CLA dokáže v určitých situáciách prvýkrát jazdiť čiastočne automatizovane. Na želanie ponúka svetlomety MULTIBEAM LED, ktoré umožňujú extrémne rýchle a presné osvetlenie vozovky bez oslňovania ostatných účastníkov dopravnej premávky. Nová CLA so širokou paletou dieselových aj benzínových motorov, s manuálnou alebo dvojspojkovou prevodovkou a s náhonom na všetky kolesá 4MATIC bude na trh uvedená v máji 2019. Počas prvého roku bude v ponuke aj limitovaný model Edition 1.

„S prvou CLA sa nám podarilo osláviť obrovský úspech približne 750 000 predaných vozidiel a so 4-dverovým kupé sme sprístupnili úplne nový segment,“ tvrdí Britta Seeger, členka predstavenstva Daimler, zodpovedná za predaj divízie Mercedes-Benz Cars.

Nový Mercedes-Benz CLA zostáva verný statusu svojho predchodcu ako dizajnovej ikony. Natiahnutá kapota s charakteristickými prelismi (Powerdomes), kompaktná kabína, široký rozchod kolies s vytiahnutými podbehmi kolies a typická zadná časť GT zvýrazňujú charakter kupé. Nová CLA je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou dlhšia (+48 mm), širšia (+53 mm), disponuje väčším vnútorným priestorom najmä v oblasti lakťov (vpredu +35 mm, vzadu +44 mm) a pliec (vpredu +9 mm, vzadu +22 mm). Z nárastu rozmerov profituje aj ložný priestor, ktorého šírka sa zväčšila o 113 mm a hĺbka o 24 mm.

V oblasti aerodynamiky s koeficientom odporu vzduchu cd 0,23 stanovuje nová CLA latku. Táto hodnota bola dosiahnutá vďaka výrazne dlhšej fáze optimalizácii využívajúcej množstvo počítačových simulácii, ktorých výsledkom sú premyslené aerodynamické detaily.

Kľúčovými bodmi jazdnej dynamiky sú široký rozchod kolies (v porovnaní s predchodcom zväčšený vpredu o 63 mm, vzadu o 55 mm) a nižšie položené ťažisko. Tie robia z novej CLA najšportovejšie auto spomedzi všetkých modelov novej generácie kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz. K tomu prichádza akusticky a vibračne oddelená viacprvková náprava vzadu, sériovo dodávané priame riadenie a hydraulické ložiská vpredu. Stabilizátor s väčším priemerom obmedzuje bočné nakláňanie. Na želanie je k dispozícii aktívne nastaviteľné tlmenie umožňujúce voliť medzi komfortným alebo športovým nastavením. Systém ESP® bol špeciálne prispôsobený možnej vysokej rýchlosti pri prejazdoch zákrut a jazdným vlastnostiam vozidla.

Nové, luxusné, športové autá Mercedes-Benz CLA disponuje multimediálnym systémom MBUX (Mercedes-Benz User Experience), ktorý pred rokom na CES oslavoval svoju premiéru. Vďaka neustálemu vývoju možno v CLA zažiť najnovšiu verziu asistenta ovládania hlasom Hey Mercedes, ktorý je teraz schopný rozpoznať a zodpovedať výrazne komplexnejšie otázky. Už ho viac nerozptyľujú ďalší baviaci sa cestujúci, ale zodpovie príkazy len toho cestujúceho, ktorý systém aktivoval naposledy prostredníctvom hesla „Hey Mercedes“.

Interiérový asistent MBUX prostredníctvom rozpoznávania pohybov ovláda komfortné funkcie a funkcie MBUX. Umožňuje prispôsobiť obsahy obrazovky, ak sa ruka priblíži k dotykovému displeju na prístrojovej doske alebo dotykovému poľu na stredovej konzole. Dokáže rozlišovať medzi vodičom a spolujazdcom a tak napríklad vie, na ktorom sedadle má aktivovať masážnu funkciu.

Na zlepšenie telesnej a duševnej pohody je k dispozícii RIADENIE KOMFORTU ENERGIZING, ktoré prepája funkcie klimatizácie, sedadiel, nastavenie svetla a hudby. Novinkou sú balíky ENERGIZING s funkciou KOUČ ENERGIZING založenou na inteligentnom algoritme, ktorý odporúča situačne a individuálne vhodný program. Svetovú premiéru zažili na výstave CES hodinky Mercedes-Benz vivoactive® 3 Smartwatch. Ak sú pripojené hodinky kompatibilné s Garmin® Wearable alebo iné kompatibilné hodinky, osobné hodnoty ako úroveň stresu alebo kvalita spánku optimalizujú precíznosť odporúčania. Cieľom je cítiť sa dobre a prísť zrelaxovaný do cieľa.


Vynovené Lamborghini Huracan EVO má výkon 630 koní8. Január 2019

Automobilka Lamborghini predstavila približne v polovici predajného cyklu vylepšený model luxusného, športového auta Lamborghini Huracan EVO, ktoré dostalo silnejší motor a nový exteriér a interiér.

Najdôležitejšou zmenou je vyladený atmosférický motor V10 o objeme 5.2 litra, ktorý teraz generuje výkon 630 HP a krútiaci moment 600 Nm (tak ako u verzie Performante). Luxusné, športové autá Lamborghini Huracan EVO s nízkou hmotnosťou 1.422 kg dokážu teraz zrýchliť z 0-100 km/h za 2.9 sekundy (o 0.3 sekundy rýchlejšie ako predtým) a majú maximálnu rýchlosť 325 km/h.

Ďalšou významnou zmenou je prijatie riadenia zadných kolies, čo zaisťuje mimoriadnu obratnosť. Lamborghini tiež aktualizovalo aktívne zavesenie kolies s okamžitým prispôsobením tlmičov a vylepšený je aj systém pohonu všetkých kolies, ktorý podporuje prenos výkonu len na jedno koleso.

Nové Lamborghini Huracan EVO prichádza aj s vylepšeniami exteriéru. Zadná časť tohto luxusného, športového auta má dvojitý výfuk a agresívnejší nárazník. Predná časť je vybavená špičkovým nárazníkom s rozdeľovačom a vstavaným krídlom pre lepšiu aerodynamiku. Nové sú tiež 20´´ originál disky Lamborghini v dizajne Aesir.

Veľkou zmenou prešiel aj interiér, kde dominuje na stredovej konzole veľký 8.4 palcový dotykový displej, ktorý je možné ovládať aj gestami. Cez toto ovládanie je možné nastaviť takmer všetko, vrátane sedadiel, klimatizácie, Apple CarPlay, etc. Systém podporuje aj hlasové ovládanie a možný je aj telemetrický systém s dvojitou kamerou, v prípade, že chcete svoje luxusné, športové auto Huracan EVO zobrať na okruh.

Luxusné, športové autá Lamborghini Huracan EVO pôjdu do predaja na jar tohto roka, pričom vo voliteľnej výbave budú aj balíčky Style, Carbon a mnoho ďalších vylepšení.

zdroj: motor1.com


Špeciálne vyrobené tenisky k Rolls-Royce Cullinan7. Január 2019

Veľa výrobcov luxusných, športových automobilov ponúka v predaji celý rad doplnkov výbavy, ktorá by mala ladiť s jednotlivými modelmi. Topánky však nie sú až tak častým artiklom, snáď okrem Ferrari, ktoré ponúka takmer všetko.

Automobilka Rolls-Royce ale topánky neponúka a tak sa jedna basketbalová hviezda NBA rozhodla ísť vlastnou cestou. Hráč Houston Rockets PJ Tucker si nechal vyrobiť špeciálny pár topánok Nike Air Jordan, ktorý dizajnovo zodpovedá jeho novému luxusnému, športovému autu Rolls-Royce Cullinan. Zdá sa to trochu zvláštne, že by si niekto nechal sám urobiť topánky pre svoje auto, každopádne Tucker je hráč, ktorý o sebe tvrdí, že vlastní viac ako 2.200 párov tenisiek a len minulý rok za ne minul 200.000 dolárov.

Luxusné tenisky Air Jordan 3 boli dodané firmou Dank & Co, ktorá ich vyrobila zo špeciálnej bielej kože s aligátorovým vzorom a logom Rolls-Royce na jazyku. Vnútorná strana tenisiek je v červenej farbe. Asi netreba dodávať, že Tuckerove luxusné, športové SUV Rolls-Royce Cullinan má bielu farbu a červený kožený interiér.

Baskletbalista PJ Tucker má okrem tenisiek rád aj luxusné, športové autá, keďže okrem spomínaného Rolls-Royce Cullinan mu v garáži parkuje aj Ferrari 488 Spider, Lamborghini Aventador Roadster a Rolls-Royce Phantom.

zdroj: motor1.com


Nástupca Koenigsegg Agera RS bude obmedzený len na 125 kusov6. Január 2019

koenigsegg-ragnarok-2019Výrobca luxusných, športových automobilov Koenigsegg plánuje nástupcu svojho modelu Agera RS, pričom podľa švédskeho denníka Dagens Industri pôjde nový model do predaja v počte len 125 kusov.

Nový model tohto luxusného, športového auta, ktorý je zatiaľ známy pod menom Koenigsegg Ragnarok, by mal byť oficiálne predstavený v marci na autosalóne v Ženeve. Hyperšport Koenigsegg by mal byť ľahší a výkonnejší ako súčasná Agera RS. Tá má pritom suchú hmotnosť len 1315 kg a pod kapotou bi-turbo motor V8 o objeme 5.0 litra, ktorý generuje výkon 1300 HP. Maximálna rýchlosť Koenigsegg Agera RS je až 444 km/h, nový model by mal byť ešte rýchlejší.

Cena nového modelu bude určite vyššia ako 2 milióny dolárov, pričom podľa informácii zo Švédska má Koenigsegg už teraz zaistený odbyt pre viac ako polovicu produkcie týchto luxusných, športových automobilov.

Meno Koenigsegg Ragnarok nie je oficiálne. Očakáva sa, že automobilka už tradične pomenuje svoj nový model menom z nórskej mytológie. Presné meno nástupcu Koenigsegg Agera RS by ale malo byť známe pri premiére v Ženeve.

zdroj: motor1.com