Novinky

Mercedes-Benz G Professional má ešte terénnejší vzhľad24. September 2021

2021-Mercedes-Benz-G-Professional-1Luxusné, športové auto snov pre fanúšikov jazdy v teréne: Mercedes-Benz na podujatí IAA MOBILITY 2021 ponúkol prvý pohľad na Triedu G (kombinovaná spotreba paliva: 14,4 – 8,7 l/100 km; kombinované emisie CO₂: 330 – 229 g/km)[1] nového modelového roka a predstavuje nový exteriér PROFESSIONAL Line. Ten prepožičiava ikone medzi terénnymi vozidlami mimoriadne výrazný terénny vzhľad. Súčasťou sériovej výbavy sú okrem iného ochranné mriežky proti nárazu kameňov pre svetlomety, lapače nečistôt vpredu a vzadu, ako aj pneumatiky do každého terénu a 18-palcové originál disky kolies s 5-lúčovým dizajnom. Množstvo prvkov mimoriadnej výbavy na vystavenom vozidle, ako aj lak magno a vybrané prvky výbavy exteriéru a interiéru z programu na individuálne prispôsobenie G manufaktur ešte viac zvýrazňujú jeho charakteristický vzhľad. K najzaujímavejším prvkom z ponuky voliteľnej výbavy pre exteriér PROFESSIONAL Line patrí strešný nosič batožiny PROFFESSIONAL a držiak náhradného kolesa PROFESSIONAL.

2021-Mercedes-Benz-G-Professional-2Lak v medenej oranžovej farbe mango z programu G manufaktur pretvára exteriér PROFESSIONAL Line na mimoriadne lákadlo a vytvára efektný kontrast so strechou, ako aj nárazníkmi a rozšíreniami podbehov kolies v nočnej čiernej farbe G manufaktur magno. Ďalšími znakmi sú držiak náhradného kolesa PROFESSIONAL na zadných dverách, ako aj strešný nosič batožiny PROFESSIONAL, na ktorom je okrem iného možné postaviť stan, čím sa Mercedes-Benz G premení na terénny obytný automobil. Rovnako ako originál disky kolies, aj tieto dva prvky výbavy PROFESSIONAL sú vyhotovené v matnej čiernej farbe, čím vytvoria harmonický celkový vzhľad. V rámci prvkov výbavy balíka Night (na želanie) majú čiernu farbu aj telesá vonkajších zrkadiel, hviezda Mercedes a označenie typu. Kožené čalúnenie v čiernej farbe, ako aj čierne ozdobné prvky G manufaktur z vlnito lesklého jaseňového dreva s otvorenými pórmi s čiernym odtieňom zdôrazňujú v interiéri vysoký stupeň individuálneho prispôsobenia Triedy G.

Práve predstavený exteriér PROFESSIONAL Line umožňuje veľavravný prvý pohľad na prepracovanú ponuku výbavy pre luxusné, športové autá Mercedes-Benz G, z ktorej si zákazníci budú môcť vybrať v roku 2022. K ďalším prvkom rozšírenej sériovej výbavy potom okrem iného patrí aj náladové osvetlenie so 64 farbami namiesto doteraz dostupných ôsmich farieb, ako aj desať farebných svetov. Z výrobného závodu je Trieda G navyše vybavená predvýbavou pre zábavnú techniku vzadu, ako aj predvýbavou pre spájacie zariadenie. Nové línie výbavy exteriéru a interiéru navyše zjednodušujú zákazníkom konfiguráciu ich vysnívaného modelu. Zákazníci tak budú mať okrem bohatšej sériovej výbavy pre všetky modelové varianty a exteriéru PROFESSIONAL Line, predstaveného na autosalóne IAA MOBILITY, na výber aj dve ďalšie línie výbavy exteriéru (exteriér EXCLUSIVE Line a AMG Line) a tri tematické svety interiéru (interiér so sériovou výbavou, interiér EXCLUSIVE Line a interiér SUPERIOR Line). Jednotlivé balíky navzájom kombinujú najpopulárnejšie prvky výbavy, čím zvýrazňujú rozličné charakteristiky Triedy G. Samozrejme, zákazníci so záujmom o Mercedes-Benz G si k tomu budú naďalej môcť nakonfigurovať svoje osobné vysnívané vozidlo pomocou rozmanitých možností individuálneho prispôsobenia programu G manufaktur.


Podľa BMW nepotrebujú elektrické autá dojazd viac ako 600 km23. September 2021

Pre automobilky, ktoré vstupujú do elektrickej éry, sa zdá byť kľúčovou otázkou dojazd, hlavne kvôli stále malej dostupnosti nabíjacích staníc. Niektorí výrobcovia dokonca atakujú dojazd na jedno nabitie až 1.000 km. Podľa všetko ale chce ísť BMW inou cestou, aspoň tak to naznačuje šéf projektu BMW i4 David Ferrufino v rozhovore pre WhichCar.

´´Dojazd 1.000 km nie je pre naše luxusné, športové autá cieľom. Maximálny dojazd bude závisieť na segmente. BMW i3 nepotrebuje dojazd ani 600 km, zatiaľ čo u BMW i4 je to vhodná vzdialenosť,´´ dodal Ferrufiny.

Stanovisko zástupcu BMW vychádza aj z toho, že BMW investuje do vylepšia svojej nabíjacej siete tak, aby aj dlhé cesty boli pre luxusné, športové autá BMW na elektrický pohon životaschopné.

´´Máme nielen pokroky v technológii batérii, ale tiež verejnú sieť nabíjacích staníc, ktorá sa rýchlo rozrastá. Prejsť z Nórska do Talianska už nie je problém aj v elektrickom aute, treba len trochu viac plánovať, ´´ doplnil Ferrufiny.

Ferrufiny tiež potvrdil, že pokrok by mali dosiahnuť aj nabíjacie stanice. Napr. luxusné, športové autá BMW i4 by sa mali dať nabiť z 10 na 80% kapacity za 31 minút pomocou rýchlej nabíjačky 200kW DC.

zdroj: motor1.com


Podľa Brabus je 900 Rocket Edition najrýchlejšie SUV na svete22. September 2021

Brabus uvádza do predaja model 900 Rocket Edition a podľa informácii úpravu, ide o najrýchlejšie, luxusné, športové auto kategórie SUV. Model má maximálnu rýchlosť až 330 km/h.

Základ pre Rocket 900 Edition tvorí luxusné, športové auto Mercedes-AMG GLE 63S. Upravený model ponúka výkon 900 HP a krútiaci moment 1.050 Nm. Obrovský výkon zaisťuje zrýchlenie z 0-100 km/h za 3.2 sekundy. Technicky je motor schopný generovať krútiaci moment až 1.250 Nm, pričom Brabus krútiaci moment obmedzuje aby chránil hnacie ústrojenstvo.

Pre porovnanie luxusné, športové autá Mercedes-AMG GLW 63 majú výkon 603 HP a krútiaci moment 850 Nm, čo umožňuje zrýchlenie z 0-100 km/h za 3.7 sekundy.

Aby bol možný masívny nárast výkonu, zvýšil Brabus objem motora z 3.982 ccm na 4.407 ccm. Medzi nové súčiastky patria ja kované piesty, nový kľukový hriadeľ a ďalšie kované súčiastky. Nové sú ja turbo miešadlá, ktoré majú väčšiu kompresorovú jednotku a zosilnené axiálne ložisko. Výfuk z nerezovej ocele je zakončený koncovkami z titánu a uhlíkových vlákien.

Brabus ozdobí luxusné, športové autá Rocket 900 doplnkami z uhlíkových vlákien s odhalenou povrchovou úpravou.  Model jazdí na veľkých 24´´ originál diskoch Brabus, ktoré obsahujú Aero doplnky z uhlíkových vlákien. Interiér má zmes kože spolu s Alcantarou a doplnky z uhlíkových vlákien.

Brabus oznámil, že do predaja pôjde len 25 kusov luxusných, športových automobilov Rocket 900. Základná cena začína na hodnote 381.243,- EUR.

zdroj: motor1.com


Benzínové Porsche Macan bude asi ukončené v roku 202421. September 2021

Až 43.618 modelov Porsche Macan bolo dodaných v prvej polovici tohto roka, čím sa tento malý crossover dostal na druhé miesto z pohľadu predaja luxusných, športových automobilov Porsche, hneď za model Cayenne (44.050 kusov). Je isté povedať, že Porsche Macan je pre automobilku dojnou kravou už od uvedenia v roku 2014, pričom ani tento model nie je imúnny voči stále prísnejším emisným limitom.

Aj v dôsledku toho sa benzínová verzia Porsche Macan udrží len pár rokov, až do momentu, dokedy Porsche obrazne povedané vytiahne zástrčku. Nejde pritom len o špekulácie, ale o informácie priamo šéfa produktovej rady Porsche Sebastiana Staigera, ktorý potvrdil, že luxusné, športové autá Porsche Macan s benzínovým motorom skončia pravdepodobne už za tri roky.

Porsche síce ešte neprijalo žiadne konečné rozhodnutie, každopádne rok 2024 sa berie ako finálny. Hlavným dôvodom je samozrejme prísnejšia legislatíva a emisné zákony. Prísnejšia norma EURO 7 vstúpi v platnosť v roku 2025, pričom sa nie je čo čudovať, že Porsche tlačí na vývoj svojich elektrických, luxusných, športových automobilov.

Elektrické Porsche Macan by malo byť predstavené už budúci rok a do predaja pôjde ako model 2023. Pôjde o prvý elektrický model postavený na novej platforme PPE (Premium Platform Electric), ktorú Porsche vyvíja spolu s Audi. Na rovnakej platforme budú postavené aj luxusné, športové autá Audi Q6 E-Tron a A6 E-Tron.

Uvidíme, či luxusné, športové autá Porsche Macan prídu pred koncom benzínových motorov s nejakou modernizáciou, skôr sa ale dajú čakať len drobné zmeny. Porsche by malo všetko úsilie smerovať už do elektrických modelov, vrátane nového Porsche Macan.

zdroj: motor1.com


Nový Lotus Emira V6 First Edition ukázal svoje parametre20. September 2021

V záplave nových elektrických modelov a výrobe primárne crossoverov, je predstavenie klasického luxusného, športového auta veľká vzácnosť. O to viac je to vzácnejšie u automobilky Lotus, ktorá teraz modelom Emira nahrádza Elise, Exige a Evoru.

Automobilka Lotus model predstavila už dávnejšie, každopádne až teraz zverejnila parameter. Pod kapotou sa ukrýva motor Toyota 2GR-FE, pričom ide o preplňovaný motor V6 o objeme 3.5 litra. Luxusné, športové autá Lotus Emira budú s týmto motorom generovať výkon 400 HP, čo presne zodpovedá novému Nissanu Z. Krútiaci moment závisí na type prevodovky. S manuálnou prevodovkou je to 420 Nm, šesťstupňový automat ponúkne 430 Nm.

Luxusné, športové autá Lotus Emira s automatickou prevodovkou majú zrýchlenie z 0-100 km/h za 4.2 sekundy. Verzia s manuálnou prevodovkou je o desatinu pomalšia. Bez ohľadu na prevodovku bude mať Lotus Emira maximálnu rýchlosť 290 km/h.

Lotus Emira First Edition dostane špeciálnu výbavu zdarma, ide napr. o 20´´ originál disky s diamantovým výbrusom a dvojfarebným povrchom (lesklá čierna alebo strieborná). Vo výbave nájdeme aj brzdové strmene alebo kontrolu tlaku.

Štartovaciu farbu Seneca Blue doplňuje päť ďalších farieb: Hethel Yellow, Magama Red, Shadow Grey, Nimbus Grey a Dark Verdant. Všetky verzie First Edition dostanú zdarma balíček Lower Black, ktorý prináša lesklý čierny dizajn vzduchových lopatiek na prednom nárazníku, rovnako ako predný rozdeľovač, bočné prahy a zadný difúzor.

V príplatkovej výbave pre luxusné, športové autá Lotus Emira nájdeme aj Driver paket, ktorý pridáva nastavenia pruženia Sport alebo Tour s pneumatikami Goodyear Eagle F1 alebo s pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2. Lotus tiež vyvinul dizajnový balíček obsahujúci športové pedále, bezpečnostné sklo, strop v čiernej Alcantare, alebo strmene bŕzd v žltej, červenej, striebornej a čiernej farbe. Convenience paket pridá parkovacie senzory vpredu/vzadu, kameru, sieť batožinového priestoru alebo zrkadlá s automatickou clonou.

Luxusné, športové autá Lotus Emira sa začnú vyrábať budúci rok na jar, pričom cena na nemeckom trhu začína na hodnote 95.995,- EUR. Za verziu s automatickou prevodovkou si priplatíte 1.370,- EUR. Na jeseň budúceho roka začne Lotus predávať aj lacnejšiu verziu Emira, ktorá bude mať pod kapotou štvorvalec Mercedes-AMG.

zdroj: motor1.com


Ferrari F8 Spider od Novitec má vyšší výkon a agresívnejší štýl19. September 2021

Luxusné, športové autá Ferrari F8 Spider debutovali pred dvoma rokmi. Úpravca Novitec si teraz zobral do parády verziu Spider, ktorá dostala niekoľko dizajnových vylepšení. Okrem vyššieho výkonu má model aj vysokovýkonný výfukový systém Inconel, ktorý ponúka zlovestný zvuk.

Novitec v prednej časti pridal dvojdielny spojler, ktorý znižuje zdvih prednej nápravy. Medzi ďalšie vylepšenia patria karbónové klapky na bokoch nárazníka a karbónová vložka predného panelu. Doplnky z uhlíkových vlákien majú nielen dizajnový efekt, ale pomáhajú zlepšiť aerodynamiku tohto luxusného, športového auta a tiež jeho chladenie. Z uhlíkových vlákien sú aj bočné zrkadlá, zadný spojler, resp. možnosť je inštalovať aj zadné krídlo. Luxusné, športové autá Ferrari F8 Spider od Novitec jazdia na 21´´ originál kolesách vpredu, resp. 22´´ originál kolesách vzadu.

Pod kapotou Ferrari F8 Spider Novitec sa ukrýva rovnaký biturbo motor V8 o objeme 3.9 litra, ktorý ale Novitec vylepšil o riadiacu jednotku N-Tronic. Tá zavádza jedinečnú kalibráciu pre mapovanie vstrekovania a zapaľovania a zároveň vylepšuje elektronickú reguláciu plniaceho tlaku. Vylepšené luxusné, športové autá Ferrari F8 Spider Novitec majú výkon 802 HP (štandardne 711 HP) a krútiaci moment 898 Nm (štandardne 770 Nm). Model dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za 2.6 sekundy. Neupravená verzia to zvládne za 2.9 sekundy.

Novitec ponúka pre luxusné, športové autá Ferrari F8 Spider aj niekoľko vylepšení interiéru, vrátane vybavenia novou kožou alebo Alcantarou. Všetko je možné prispôsobiť potrebám zákazníka.

zdroj: motor1.com


Nové BMW 7 dostane aj aktualizované benzínové motory18. September 2021

2023-BMW-7-aKompletne nové, luxusné, športové autá BMW 7 prídu do predaja ako modelový rok 2023, pričom prinesú pravdepodobne rozdelené predné svetlá, elektrickú verziu a podľa čerstvej správy aj nové benzínové motory.

BMW Blog uvádza, že základná verzia BMW 7 dostane výrazne modernizovaný benzínový motor V6 o objeme 3.0 litra, ktorý bude vo verzii BMW 735i ponúkať výkon 270 HP. Verzia BMW 740i ponúkne výkon 370 HP. Nejde ešte o oficiálne čísla, každopádne veríme, že nové, luxusné, športové autá BMW 7 tieto motory skutočne dostanú.

Predpokladá sa, že nový motor (B58) pôjde do predaja aj v luxusných, športových automobiloch BMW X5, X6 a X7. S najväčšou pravdepodobnosťou bude jeho debut v BMW 7 pre modelový rok 2023. V určitom momente by spomínaný motor malo dostať aj BMW 540i.

Ešte väčšiu radosť fanúšikom BMW určite urobí informácia, že nové, luxusné, športové autá BMW 7 prídu aj s motorom V8. Predpokladá sa, že interne nesie motor označenie S68, jeho základ bude tvoriť stávajúci twin-turbo motor V8 o objeme 4.4 litra, pričom ten dostane nejakú formu  hybridizácie. BMW Blog hovorí, že motor by mal ponúkať výkon okolo 535 HP a rovnako ako motor 3.0 V6, aj V8 by mal byť použitý aj v ďalších modeloch BMW.

Určite najpokročilejším modelom vlajkovej lode BMW 7 bude elektrický verzia. Vďaka veľkej batérii a dvojici motorov by luxusné, športové autá BMW 7 mali ponúkať výkon až 650 HP, čo bude najviac v ponuke modelu BMW 7.

zdroj: motor1.com


Ďalší hyperšport na scéne, Elektron Truva bude mať 1400 koní17. September 2021

V apríly tohto roka predstavila firma Elektron nové, luxusné, športové auto na elektrický pohon, model Quasar. Ten priniesol astronomické parametre, výkon cez 2.300 HP, zrýchlenie z 0-100 km/h za 1.65 sekundy a obmedzenú maximálnu rýchlosť až 450 km/h.

Firma oznámila, že tieto luxusné, športové autá pôjdu do predaja len v obmedzenej sérii 99 kusov, pričom prvé dodávky sú naplánované na rok 2023. Než sa Elektron Quasar stane realitou, firma oznámila rozšírenie modelovej rady. Automobilka predstavila elektrického súrodenca Elektron Truva.

Rovnako ako jeho väčší brat, aj Elektron Truva má pohon všetkých štyroch kolies, ale na rozdiel od Quasaru má len trojicu motorov, miesto štyroch, pričom dva motory poháňajú zadnú nápravu a jeden prednú. Elektron uvádza celkový výkon 1.400 HP, čo o dosť menej ako model Quasar, ale zase stále viac ako pôvodný Elektron One.

Informácie o Elektron Truva hovoria o inovatívnom kompozitnom podvozku a pružení systémom tlačnej tyče. Pokiaľ ide o zdroj výkonu, pôvodné informácie hovoria o 100 kWh batérii.

Asi najpodstatnejším dôvodom zavedenia modelu Truva je cena. Elektron uviedol, že luxusné, športové autá Truva by mali začínať na cene 600.000,- EUR. Táto suma sa pravdepodobne ešte zmení, keď sa v roku 2023 elektromobil dostane reálne do predaja.

zdroj: motor1.com


Majitelia Porsche a Dodge milujú svoje autá najviac16. September 2021

Medzi najzaujímavejšie štúdie robené spoločnosťou JD Power je každoročný index APEAL (Automotive Performance, Execution a Layout). Prieskum oslovuje zákazníkov nových vozidiel po 90 dňoch ich vlastníctva, aby zistil, ako veľmi je pre nich auto stále atraktívne. Stručne povedané, určuje ktoré autá a značku majú zákazníci najradšej.

Pre rok je táto česť rovnomerne rozdelená medzi luxusné, športové autá Porsche a Dodge. Na stupnici 1000 bodov dosiahla každá automobilka 882 bodov. Firma JD Power zaraďuje prémiové, luxusné, športové autá a bežné vozidlá samostatne. Čo je pochopiteľné, keďže si určite ľahšie vytvoríte silné emocionálne puto k vysnívanému, luxusnému, športovému autu, ako ku bežnému modelu. Aj z tohto dôvodu je výsledok Dodge pomerne prekvapivý.

Medzi ďalšie výborné hodnotenia sa pre tento rok zaradia aj Genesis a luxusné, športové SUV Land Rover, ktoré skončili v prémiovom segmente len tesne na druhom a treťom mieste. Celkove najvyššie postaveným modelom bol Nissan Maxima. V dnešnej dobe plnej modelov SUV to teda vyzerá, že stále existuje dosť zákazníkov, ktorí milujú luxusné, športové autá s pohonom predných kolies.

Treba pripomenúť, že celý prieskum sa robil na americkom trhu a v porovnaní s európskymi zákazníkmi by asi poradenie vyzeralo ináč, minimálne čo sa týka Dodge.

zdroj: motor1.com


BMW iX sa nechá samo nabiť a tiež umyť (video)15. September 2021

Autonómne vozidlá sú budúcnosťou a už teraz niektoré automobilky ukazujú, ako by mohol takýto svet vyzerať. Nové, luxusné, športové SUV BMW iX je pravdepodobne na špici technológii vo vozidle a tak sa BMW rozhodlo, že tieto technológie ukáže v celej kráse.

Video ukazuje bežnú situáciu, keď človek príde do nákupného centra a hľadá parkovanie. Luxusné, športové auto BMW iX ale nič také nerobí. Šofér z auta vystúpi a len cez telefón zadá pokyn. Auto samo vyhľadá nabíjačku, ktorá je vybavená robotickým ramenom. Odtiaľ potom BMW iX zájde do umývačky, ktorá sa nachádza v obchodnom centre. Po dokončení nákupu si majiteľ auto privolá späť na parkovacie miesto, pričom teraz je BMW iX čistejšie a hlavne nabité na 64% kapacity. To všetko počas nákupu, aké pohodlné.

Na takéto nové technológie si však zatiaľ nádeje nerobte. Podľa popisu videa bolo všetko natočené na špeciálnom mieste so všetkými druhmi prídavných senzorov a vybavení, ktoré tomuto luxusnému, športovému autu výrazne pomáhali. Do reálneho života sa niečo podobné bude dostávať asi až v budúcnosti.

zdroj: motor1.com